Nemocnice Pardubického kraje bude omezovat plánovanou operativu

  • 14. března 2020,
  • 9:58,
  • Pardubice,
  • David Záruba

Pardubický kraj – V souvislosti s vládou vyhlášeným nouzovým stavem přistupuje Nemocnice Pardubického kraje (NPK) k řadě vnitřních opatření a omezení, která se dotknou jak zaměstnanců, tak pacientů. Epidemiologická komise Nemocnice Pardubického kraje doporučila postupné utlumování plánované operativy a uzavření poraden. Výjimku mají onkologicky nemocní pacienti, jejichž vyšetření by měla probíhat ve standardním režimu. Ambulance pro pacienty fungují.

Reklama

Nemocnice akutní lůžkové péče v Pardubickém kraji upravují svůj provoz, aby byly připravené přijmout pacienty s nákazou Covid-19. „Utlumujeme plánované operace, přistoupili jsme k uzavření poraden a zahájili jsme zvýšení kapacity infekčního oddělení tak, že jsme z Multioborového pavilonu v Pardubické nemocnici přesunuli plicní oddělení do prostor interny,“ vypočítává generální ředitel a předseda představenstva Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald s tím, že na možný příjem pacientů nakažených koronavirem se chystají i další pardubická pracoviště jako ARO nebo JIP, která disponují tzv. ventilovanými lůžky. Příprava běží také ve všech zbývajících čtyřech špitálech.

„Z pozice vlastníka vnímáme tato patření jako preventivní. Důležité je, že zdravotní péče zůstává po celém kraji zajištěna. Ekonomické dopady prozatím necháváme stranou a budeme je vyhodnocovat, až se začnou jednotlivá opatření postupně mírnit. Z toho důvodu společně s kolegy vytváříme v krajském rozpočtu vnitřní rezervy, a to i za cenu případného omezení dotační politiky kraje. Situace je mimořádná, a vyžaduje si tedy odpovědný přístup. Naštěstí rozpočet kraje na letošní rok je postavený tak, že by měl situaci zvládnout,“ sdělil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Méně lidí v areálech, bezpečnější prostředí

NPK se také snaží, aby se v areálech pohybovalo jen nejnutnější množství pacientů. „Už od minulého týdne zde platí plošný zákaz návštěv. Chtěli bychom ale apelovat na ty, kterým to jejich zdravotní stav dovoluje, aby se návštěvě nemocnic vyhnuli. Snažíme se zde maximálně omezit kontakty a pohyb lidí, a proto jsme se například rozhodli zavřít pro veřejnost svá stravovací zařízení, a to až do odvolání,“ říká Tomáš Gottvald.

Pacienti, kteří se v nemocnicích objeví, by podle něj měli sledovat mimořádné značení a informace na vstupech, a to i proto, že některá oddělení mohou dočasně měnit svá působiště. Dorazí-li do nemocnice i přes všechnu snahu pacient s podezřením na nákazu koronavirem, nemá vstupovat do žádné budovy a na základě pokynů se dostavit na příslušné místo, kde má telefonicky kontaktovat personál.

Pardubický kraj má svůj vlastní výjezdový tým

Nemocnice Pardubického kraje sestavila ve spolupráci s krajskými záchranáři výjezdový tým, který od minulého pátku jezdí po Pardubickém kraji a zajišťuje odběry u pacientů doma. „Týmy máme připravené tři, v Pardubicích, Ústí nad Orlicí a Svitavách, aktivní je zatím jeden. Jen za včerejšek provedly naše zdravotní sestry v terénu po celém kraji sedmnáct odběrů, což je na hranici jejich kapacity. Další pacienty ošetřilo přímo infekční oddělení. Současná epidemiologická situace nejspíše povede k tomu, že i v našich nemocnicích zřídíme pro pacienty kontaktní odběrová místa, stejně jako k tomu přistupují některé další nemocnice v Česku. Už pro ně máme vytipované prostory,“ uvádí generální ředitel.

Pro děti zdravotníků vznikají dětské skupiny

Veškerá opatření jsou činěna s maximální snahou zajistit v Pardubickém kraji dostupnou zdravotní péči a zároveň se postarat o nemocné Covidem-19. K tomu je třeba dostatek zdravotnického personálu, který by měl mít k dispozici potřebný servis. Ministerské opatření, jež zavřelo školy, mělo samozřejmě významný dopad i na provoz nemocnic. Situaci se však podařilo stabilizovat ve spolupráci s Pardubickým krajem. „V každém, městě, kde je nemocnice, vznikly dětské skupiny pro děti zaměstnanců, které budou fungovat od příštího týdne. Jde o významnou pomoc, do níž se kromě kraje zapojily i jednotlivé radnice,“ uzavírá Gottvald a ještě doplňuje, že situace vyvolala velkou vlnu solidarity. Nemocnice tak dnes komunikuje s dobrovolníky ze zdravotnických i lékařských fakult a středních zdravotnických škol.

Foto: ilustrační

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy Pardubicko

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu