Bílý severní nosorožec možná nevymře. Jak je to možné?
- 13. července 2018,
- 11:36,
- Ostatní města,
- Michaela Valúchová
Dvůr Králové nad Labem – Když zemřel Súdán, poslední samec severního bílého nosorožce, mělo se všeobecně za to, že tento pozoruhodný druh definitivně vyhynul. Věda je však mocná a v laboratořích se povedlo vytvořit embryo příbuzného nosorožce, a to už je jen krůček k záchraně bílého severního.
Po smrti nosorožce Súdána zůstaly na planetě poslední dvě samičky bílého severního nosorožce. Naprostý průlom v záchraně druhu se povedl Safari parku ve Dvoře Králové nad Labem ve spolupráci s předními vědeckými institucemi.
„Podařilo se v laboratorních podmínkách vytvořit ebryo jižního bílého nosorožce, tedy toho příbuzného, na kterém jsme se to učili, a pak také jedno embryo hybrida-křížence, kdy jsme použili zmražené semeno už dávno mrtvého samce severního nosorožce,” vysvětlil Přemysl Rabas, ředitel královédvorské zoo.
Po úspěšných pokusech je na řadě vytvořit čisté embryo severního nosorožce. V praxi to bude vypadat tak, že se od dvou přeživších samic odeberou vajíčka a ty se pak oplodní spermatem mrtvých samců. „Příjemkyněmi by potom byly samice příbuzného jižního nosorožce a těch můžeme mít několik,” řekl Rabas.
Šance na úspěšný výsledek, stejně jako u jiného umělého oplodnění, je zatím nejistý. Už teď je to ale považováno za fantastický pokrok a velkou naději.
Za zmínku stojí také fakt, že poslední dvě žijící samice, budoucí dárkyně vajíček, se narodily přímo v královédvorské zoo. Nebýt této zahrady, tak je vzácný druh nosorožce už nenávratně jen historickou vzpomínkou.