Defibrilátory zachrání životy v Krkonoších a Orlických horách

Záchranka Královéhradeckého kraje včera předala dvanáct automatizovaných defibrilátorů, které budou pomáhat při záchraně života především v Krkonoších a Orlických horách. Nově budou tyto přístroje na hůře dostupných místech, jako je třeba vrchol naší nejvyšší hory Sněžky.


Reklama

Fibrilace komor je z osmdesáti procent příčinou srdeční zástavy a právě v tomto případě může pomoct jen defibrilátor. V Královéhradeckém kraji srdeční zástavu přežije jen desetina postižených a s každou minutou klesá šance na přežití o sedm až deset procent.

Jen pro představu. Nejrychlejším způsobem jak dopravit defibrilátor s profesionální lékařskou pomocí za pacientem, kterému se zastavilo srdce na Sněžce je leteckou záchrannou služnou. To však z Hradce Králové trvá dvacet minut – což je sice v zákonné lhůtě, ale šance pro pacienta se tak značně snižují.

„Snažíme se, aby rozmístění AED do míst, kam ZZS z řady důvodů nemůže přijet za 5 nebo 10 minut, tak aby i tito pacienti dostali šanci srovnatelnou s těmi, kteří se vyskytují ve městech, kde jsou naše dojezdové časy samozřejmě daleko kratší,"  vysvětlil Anatolij Truhlář, náměstek ředitele pro výuku a výzkum ZZS KhK.

Nově budou přístroje v orlickém Záhoří, v Neratově a v Bartošovicích v Orlických horách. V Krkonoších pak na lanovce na Sněžku, na Martinově boudě, Moravské boudě, Špindlerově boudě, na Chatě Jelenka, na boudě Malá Úpa na Pomezních boudách, na Rychnovské boudě a na chalupě Na Rozcestí. Samotné použití přístroje pak není nikterak složité.

„Funguje tak, že po zapnutí vydává povely v českém jazyce, které vlastně vedou toho zachránce průběhem celé té resuscitace," vysvětlil fungování přístroje mluvčí královéhradecké záchranky Ivo Novák.

Právě při výstupu na Sněžku zkolaboval v důsledku náhlého srdečního selhání na začátku října náčelník krkonošské horské služby Adolf Klepš, který později v nemocnici zemřel. Což byl jeden z hlavních impulzů rozšířit systém automatických defibrilátorů i na špatně přístupné místa. Řadu těchto – takzvaných AEDček používá i městská a státní policie.

„Strážníci MP mají ve vozidle výjezdové skupiny již osmým rokem AED. Protože slouží v denních i nočních hodinách, často se dostávají do situací, kdy musí umět poskytnout první pomoc," nechala se slyšet mluvčí hradeckých strážníků Iva Kněžourová. 

V celém kraji je dnes mimo zdravotnictví 107 defibrilátorů. Nejčastěji je při výjezdech používají hasiči, státní a městská policie nebo horská služba. Další přístroje jsou například na koupalištích a zimních stadionech.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy Hradecko

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu