Historie budov: elektrotechnická škola v Pardubicích

  • 4. května 2018,
  • 12:33,
  • Pardubice,
  • Gabriela Mlynka

Pardubice – Přímo v centru Pardubic, kousek od Východočeského divadla, stojí krásná historická budova, ve které dnes sídlí Střední průmyslová škola elektrotechnická a vyšší odborná škola Pardubice. Co má společného s Holandskem a jaký symbol nese socha chlapce nad hlavním vchodem?


Reklama

Střední průmyslová škola elektrotechnická funguje v Pardubicích od roku 1951. Samotná budova školy zde však stojí o něco déle, postavena byla roku 1928 na základě návrhu známého architekta Ladislava Machoně

„Stavba je velice podobná bývalému ředitelství pošt a telegrafů. Charakteristické je uplatnění režné cihelné fasády, v tomto případě ze světlých okrových cihel, což vypovídá o obdivu k soudobé moderní holandské architektuře,” říká historik architektury Bohdan Šeda.

Ve zmíněné budově, kde dříve bylo ředitelství pošt a telegrafů, mají dnes kanceláře Statutární město Pardubice a Krajský úřad Pardubického kraje. Za druhé světové války zde úřadovalo gestapo. I této budově se budeme brzy věnovat.

Ale zpátky k dnešní elektrotechnické průmyslovce. Původně se jednalo o budovu nové reálky. Po jejím dostavění se sem přestěhovaly učebny ze staré reálky, která sídlila na Komenského náměstí a dnes ji obývá rovněž Krajský úřad Pardubického kraje. K přemístění došlo v roce 1929 a samotná elektrotechnická škola zde vznikla až o několik let později.

Nápadným znakem je socha nad hlavním vchodem. „To je socha mládence, který drží štít s českým lvem. Je od Bohumila Kafky z doby výstavby. Vlastně symbolizuje to, že státní reálka v době dostavění byla určena pouze pro chlapce,” informuje Bohdan Šeda.

Dnes už ale k tomuto rozdělení nedochází, a tak Střední průmyslovou školu elektrotechnickou navštěvují i dívky. Symbolická socha tak navždy zůstane jakýmsi otiskem počátků fungování této budovy.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy Pardubicko

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu