Podomní prodejci řádí ve východních Čechách

S podomními prodejci se asi setkal každý. Řada obcí proto tento způsob prodeje zcela zakázala. I přesto se v Pardubicích, Hradci Králové nebo v Trutnově najdou tací, kteří tento způsob obživy preferují.


Reklama

Častým problémem ve městech, ale i menších obcích je takzvaný podomní prodej, prodejci vám při něm budou nabízet například broušení nožů nebo výměnu bytových vložek.

Leoš Staněk, vedoucí Oddělení přestupků: "Zákazník nemá šanci ověřit identitu prodejce, velmi často není sídlo provozovny, nejsou kontaktní údaje, není kde reklamovat případně vadné zboží a podobně. Tržní řád zakazuje podobmní i pochůzkový prodej. Za porušení tohoto nařízení hrozí sankce pokuty ve výši až 100 tisíc korun jak fyzické osobě, tak fyzické osobě podnikající i právnické osobě."

Podomní prodej je na území Pardubic zakázán. Nelze však takto postihnout například prodejce změny dodavatele energií nebo pojištění. Zákon podomního prodeje se na tyto případy vůbec nevztahuje a občan by se měl zkusit obrátit například na energetický regulační úřad nebo na Českou národní banku v případě prodeje pojištění.

Stejně jako v Pardubicích i v Hradci Králové platí nařízení, které podomní prodej zakazuje. Problém nastává ve chvíli, kdy Vám prodejci zavolají dopředu a sjednají si s Vámi schůzku

Eva Kněžourová – tisková mluvčí odd. prevence kriminality HK:
„V tomto případě už se nejedná o podomní prodej a my to nemůžeme předávat na magistrát jako podezření ze spáchání přestupku.“

V případě, že Vám u dveří podomní prodejce zazvoní, neváhejte a volejte policii. V Hradci k Vám přijedou i v případě, že se jedná o přepisování energií, i to se zde totiž považuje za prodej. Lidé jsou ale naštěstí čím dál opatrnější.

Eva Kněžourová – tisková mluvčí odd. prevnce kriminality HK:
„Do podvědomí lidí se dostalo především to, že je to něco nelegálního a problémovýho a že nikdy smlouva, která se nabízí tímto způsobem pro ně není výhodná.“

Police pachatele předá do rukou magistrátu města, kde mu hrozí tučná pokuta. V loňském roce bylo uděleno nejvíce 15 tisíc.

Petr Vinklář - tiskový mluvčí Magistrátu HK:
„V rámci přestupkového řízení je maximální výše pokuty až 100 korun.“

Nařízení platí v Hradci od roku 2013. V loňském roce řešili v Hradci 18 přestupků a 14 z nich skončilo sankcí. Za většinu přestupků mohli živnostníci, kteří přepisovali energie. 

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy Pardubicko

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu