Obleva zkomplikovala v Pardubickém kraji dětskou olympiádu
- 1. února 2018,
- 15:03,
- Pardubice,
- Petr Roubíček
Pořadatelé dětské olympiády museli kvůli oblevě změnit dvě místa konání závodů. Jiné komplikace nenastaly. Akce, která stále kolem 17 milionů korun, dnes končí po pěti dnech. Zúčastnilo se jí na 1700 závodníků.
Letošní ročník byl 16., střídá se s letní olympiádou. Právě v Pardubickém kraji se olympiáda konala poprvé, a to v létě 2003.
Ještě před zahájením se letos provozovatelům areálů podařilo zasněžit všechna místa, kde se soutěže konaly. Sníh ale nevydržel na Větrném vrchu v Dolní Moravě a biatlonovém areálu v Letohradě. "V Dolní Moravě sníh nevydržel v potřebné kvalitě, závody jsme přesunuli na sjezdovku U Slona. V Letohradě se zvládl biatlon a běžecké závody, ale orientační běh je náročnější na prostor, proto jsme ho přesunuli na Suchý vrch," řekl Živný.
Akce podle radního přispěla k propagaci kraje i sportu. Děti soutěžily v deseti disciplínách. Kromě zimních sportů se konaly i šachové turnaje a taneční soutěže. "Olympiáda určitě bude motivovat děti ke sportování, je tu i přínos ekonomický z turistického ruchu," řekl Živný.
Kromě Pardubic, kde byl zahajovací ceremoniál, účastníci olympiády soutěžili v Chocni, České Třebové, Litomyšli, Čenkovicích, Dolní Moravě a Letohradě.
"Byl jsem se podívat na závodech v Čenkovicích a Letohradě, všechno perfektně zorganizované. Moc se to líbilo. My jsme propůjčili zimní stadion pro lední hokej. Náklady byly minimální, ty jsme vyčíslili pořadateli," řekl starosta Chocně Miroslav Kučera (ODS).
Hejtmanství na olympiádu dalo deset milionů korun, dvěma miliony korun přispěl Český olympijský výbor, milion korun má dát ministerstvo školství, zbytek uhradí sponzoři. Hejtmanství podle Živného regulovalo náklady s pomocí krajských organizací. Účastníci se ubytovali na školních internátech, catering zajišťovaly hotelové školy.
"Připravovali jsme catering pro VIP hosty i pro účastníky v Letohradě, studené mísy, bagety. Do České Třebové jsme vozili i guláš a připravili závěrečný raut. Děláme i větší akce, objednávají si nás různé firmy," řekla ředitelka Střední školy obchodu a služeb Zuzana Pecháčková.
Na olympiádu se kraj připravoval dlouho dopředu. Dalších sedm milionů korun už dříve investoval do infrastruktury. Dolní Moravě přidal na opravu silnice na Větrný vrch a biatlonistům v Letohradě a skicentru v Čenkovicích na sportovní vybavení, další milion korun rozdělil sportovním klubům na přípravu dětských sportovců.
(ctk)