Pozor: Takový trest může postihnout každého lékaře

  • 2. února 2018,
  • 18:00,
  • Pardubice,
  • Gabriela Mlynka

Jedním z hlavních důvodů stávky lékařů, která se uskutečnila v říjnu minulého roku, byl protest proti zavedení e-receptu. Jak to ale vypadá s vydáváním tohoto dokladu v současné době?


Reklama

Takzvané e-recept, nebo-li elektronický recept je vlastně lékařský předpis vydaný elektronickou formou. Od původního receptu se liší takzvaným unikátním identifikátorem. Poznat ho můžeme například podle specifického čárového kódu. Proti vydávání těchto receptů se však z řad lékařů zvedla vlna nevole.

Jiří Zdražil, předseda SPL ČR Pardubického kraje: "Nemám čerstvá data v současné době, ale k 1.1. 2018 zhruba 7000 lékařů vůbec nemělo přístupové kódy k centrálnímu úložišti, nebo nebyli vůbec zaregistrováni do suklu, takže nemohli elektronický recept vydávat. Odhaduji, že v Pardubickém kraji byla ta čísla, 1/3 lékařů vůbec nevydávala."

Pokud však lékař e-recept nevydá, může být pokutován až částkou 2 miliony korun. Podle nového ministra zdravotnictví je prosazováno zrušení této astronomické částky. Ve zdravotnickém výboru už tento návrh prošel.

Jiří Zdražil, předseda SPL ČR Pardubického kraje: "Lékař může ten e-recept nevydat z objektivních důvodů, to znamená pokud je na návštěvní službě, tam to samozřejmě technicky není možné, nebo kvůli výpadku internetu, nejde elektřina, prostě nejde ten elektronický recept vydat."

Anketa

Původním záměrem bylo, aby měl lékař díky e-receptu přístup k lékovému záznamu pacienta a vymýtily se takzvané falešné recepty. V současné době však elektronický předpis žádné z těchto výhod nepřináší a lékaři s ním mají spíše více starostí než užitku. 

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy Pardubicko

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu