Osvěžte se na nejchladnější památce v Česku!
- 19. srpna 2018,
- 12:00,
- Ostatní města,
- Michaela Valúchová
Těchonín – Dělostřelecká tvrz Bouda, která je národní kulturní památkou, je součástí Československého opevnění z let 1935 až 1938. A jedná se o nejchladnější památku v Česku. Pokud už nevíte, kam utéct před všudypřítomnými slunečními paprsky, tak vězte, že tady strávíte příjemné chvíle.
„Máme tu neustále protahující vzduch skrz všechny ty objekty, díky tomu se nám do podzemí dostává horký vzduch, který se zde sráží se studeným a dochází k vysrážení vlhkosti na stěnách. Takže díky tomu tu máme jak obrovské chladno, tak vlhko,” říká průvodce Jan Badin.
Teplota v podzemí je konstantní. V létě i v zimě ukazuje teploměr kolem pěti stupňů. Oblečení tedy rozhodně nepodceňujte a oblečte se opravdu teple. Nezapomeňte ani na uzavřenou obuv. Pokud přece jenom přijedete na lehko, můžete si zdarma zapůjčit erární bundu či kabát.
A na co se kromě parádního ochlazení můžete ještě těšit? „Zajímavé je například technické zázemí naší tvrze, pak taky hlavní muniční skladiště M1 s velkými sály, kde se nachází některé expozice. Dále je tu prostor válečných kasáren, který sloužil jako ubytovací prostory, či přímo chodby k jednotlivým bojovým objektům tvrze,” láká k prohlídce Badin.
Tvrz Bouda naleznete mezi obcemi Těchonín, Mladkov, Lichkov a Suchý Vrch v okrese Ústí nad Orlicí. Poslední zhruba 4 kilometry před památkou jsou ale autem neprůjezdné, a tak počítejte s procházkou.
„Máme tu turistické značené stezky včetně naučné stezky Betonová hranice, která vede přes obce Mladkov. Velice rychlý je přístup z kopce Suchý Vrch, kde je možné zaparkovat své automobily a využít i místní restaurace, popřípadě zaparkovat u lesovny v obci Těchonín odkud je rychlá přístupová cesta nahoru,” radí průvodce.
O chod objektu se stará Společnost přátel československého opevnění, kteří to mají jako svůj koníček. Majitelem tvrze je pak Pardubický kraj. „Majitelé tvrzi nám vyšli vstříc v tom, že nám zřídili po zhruba čtvrt století provozu vlastní elektrickou přípojku, která byla velice finančně náročná, avšak v mnohém nám tu usnadnila náš provoz,“ dodal Badin.