Lodní šroub a 30 dalších vynálezů. Chrudim uctila Josefa Ressla

Chrudim – 29. června roku 1793 se v Chrudimi narodil Josef Ressel, vynálezce lodního šroubu a řady dalších vylepšení. Na jeho počest se v pátek u vynálezcova pomníku sešli zástupci spolku Ressel s místními obyvateli. Jak znají odkaz historického velikána sami občané Chrudimi, se můžete podívat v reportáži Východočeské televize V1.


Reklama

Josef Ressel, spisovatel, lesník či vynálezce, je bezpochyby nejslavnějším chrudimským rodákem. Nejen místní obyvatelé proto nezapomínají na jeho narozeniny a 29. června opět položili k jeho soše květiny. Letos je to 225 let od chvíle, kdy se Ressel narodil.

„Josef Ressel byl nejen velkým Čechem, ale i velkým Evropanem, proto náš spolek klade obvykle květiny i u jeho pomníku na Karlově náměstí ve Vídni,” říká Josef Kotyk, předseda spolku Ressel.

Lodní šroub zná snad každý, kdo si jméno Josefa Ressla dokáže spojit s objevy a vynálezy. Chrudimský rodák má ale na svědomí také vylepšenou buzolu, šroubový lis pro výrobu vína a oleje, pneumatickou potrubní dopravu, kuličkové ložisko bez mazání, zařízení pro parní vyluhování barviv a tříslovin či silniční lokomotivu s parním pohonem.

„Jsou s ním spojeny další vynálezy. Kdybychom je měli všechny vyčíslit, dostali bychom se možná na 25 až 30 položek. My se snažíme u Resslova pomníku připomínat alespoň některé,” konstatuje Kotyk.

Ressel se za přelomový vynález během svého života bohužel nedočkal řádného uznání. Až devět let poté, co ve slovinské Lublani ve věku 64 let skonal na malárii, mu vynález lodního šroubu oficiálně přiznala americká akademie věd ve Washingtonu.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy Pardubicko

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu