Perníkovou popelnici opět ovládly Čenkovice
- 23. května 2024,
- 12:41,
- Ostatní města,
- Redakce
Zdá se, že třídění odpadů je podobné jízdě na kole. Když se to jednou naučíte, už to nezapomenete. Svědčí o tom výsledky sedmnáctého ročníku soutěže O perníkovou popelnici, jejímž vyhlašovatelem je Autorizovaná obalová společnost EKO-KOM, a.s., a Pardubický kraj. Stupně vítězů klání o nejlépe třídící obce regionu jsou nápadně podobné loňskému ročníku. Letošní absolutní vítěz, horská obec Čenkovice, navíc soutěž opanoval už potřetí v řadě.
„Je mnoho různých srovnání na základě řady ukazatelů, zájem samotných obcí o to, jak se v žebříčku Perníkové popelnice umístily, dělá z této soutěže prestižní záležitost,“ říká o Perníkové popelnici, jejíž výsledky se dnes slavnostně vyhlašovaly v prostorách pardubických Automatických mlýnů, krajský radní pro venkov, životní prostředí a zemědělství Miroslav Krčil. „Je zajímavé každý rok sledovat, jak představitelé obcí v přátelské rivalitě porovnávají, jak se komu kde dařilo, kdo se zlepšil a zároveň si předávají i zkušenosti.“
Obce se do soutěže nemusí samy hlásit, všechny, které jsou v Pardubickém kraji zapojeny do Systému EKO-KOM, jsou do ní automaticky zařazeny. „Krajské soutěže obcí pořádá naše společnost v každém kraji. Ti nejlepší mají možnost uspět i v celostátní soutěži O křišťálovou popelnici, jejíž výsledky jsou každoročně vyhlašovány při červnové odborné konferenci ODPADY A OBCE Nejlépe třídící obce z celé země soupeří o Křišťálovou popelnici a také na této úrovni jsou sídla Pardubického kraje tradičně velmi úspěšná,“ doplňuje regionální manažer Autorizované obalové společnosti EKO-KOM, a. s., Stanislav Dokoupil.
KDE DŮKLADNĚ TŘÍDÍ, TAM VÍTĚZÍ
I v sedmnáctém ročníku Perníkové popelnice se soutěžilo ve třech kategoriích, v nichž se vyhlašovala první tři nejlepší umístění. Nejlepší obec bez ohledu na velikost se pak může pyšnit titulem Absolutní vítěz. A místo, kde se meziročně v třídění odpadů nejvíc zlepšili, si odnáší titul Skokan roku. Rozhodující pro umístění je množství vytříděného papíru, plastů, skla a kovů v kilogramech na jednoho obyvatele dané obce. Bonusové body pak do celkového hodnocení přidává sběr čirého skla, nápojového kartonu, kovů a papíru i mimo veřejnou sběrnou síť, sběrné dvory a sběrná místa. Rozhodně to ale není nic složitého – jednoduše řečeno, zálusk na dobré umístění si mohou dělat všude, kde se lidé naučili dobře třídit a kde jim jde o čistotu v obci.
KATEGORIE DO 300 OBYVATEL
V kategorii těch nejmenších sídel se měnilo oproti loňsku pořadí jen na třetím místě. Loňský Neratov tam vystřídaly České Petrovice, malá stopadesátihlavá vesnička z jihu Orlických hor při hranici s Polskem. Loňské druhé místo si zopakovala obec Plchovice, stejně jako si první příčku pevně v rukou udrželi skvěle třídící obyvatelé horské obce Čenkovice. Těm se podařilo obhájit pomyslnou zlatou příčku už podruhé za sebou. „Všechno je to v místních lidech, bez nich by to pochopitelně nešlo. Pokud by nebyli v tomto směru snaživí, tak bychom to nedokázali. Naši občané si především váží přírody, kterou máme okolo sebe, a aby zůstala hezká, tak jsou důslední a uklízejí po sobě,“ vysvětluje úspěch Čenkovic jejich starosta Josef Dostálek.
KATEGORIE DO 2000 OBYVATEL
Dvě jména sídel jsou ve srovnání s loňskem stejná i v prostřední velikostní kategorii. Loni třetí Helvíkovice, které zmizely ze stupňů vítězů, nahradilo město Seč, které si o jednu příčku pohoršilo. Stejný krůček o patro níž zaznamenal i loňský vítěz, obec Pastviny. A z velkého davu ostatních obcí si rovnou pro vítězství dokráčely Horní Ředice. Jedenáct set obyvatel žijících na cestě mezi Pardubicemi a Holicemi ukázalo, jak se dá v separaci odpadů zlepšit a vrátit se tak na někdejší výsluní. „Odpad se u nás snažíme důsledně třídit už mnoho let. Je pravda, že několik let nazpět jsme se na předních příčkách neumístili, ale v minulosti jsme vyhrávali pravidelně,“ podotýká starosta Horních Ředic Jiří Kosel. „Máme u nás zavedený dlouhodobý systém, dá se říct téměř dvacet let fungující, kdy je v obci zhruba třicet sběrných nádob a každých čtrnáct dní jezdíme a sbíráme dům od domu plasty, papír, nábytek, elektrozařízení a další odpad.“
KATEGORIE NAD 2000 OBYVATEL
V kategorii těch největších vypálily všem městům rybník Opatovice nad Labem, které mají statut obce. Ty z loňského druhého místa vystoupaly na příčku nejvyšší. Vyměnily si tak pozici s loňským vítězem, městem Choceň. A třetí příčka v soutěži Perníková popelnice může přidat na radosti letos slavnostně naladěné Litomyšli, která slaví dvousté výročí narození skladatele Bedřicha Smetany.
ABSOLUTNÍ VÍTĚZ A SKOKAN ROKU
Ještě se to nestalo tolikrát, aby to už byla nuda, ale i tak se zdá, že místo na výsluní je poslední dobou předplacené pro Čenkovice. Ty se i tentokrát staly držitelem titulu Absolutní vítěz Perníkové popelnice. Vesnička s necelými dvěma sty obyvateli z Orlickoústecka, kterou zná každý lyžař z blízkého i dalekého okolí, tak opět vyhrála, co mohla. „Vzhledem k tomu, jak je naše obec položená, jsme v horském údolí, je u nás komplikované zavádět to, co dělají jinde, tedy svoz dům od domu, to u nás není technologicky možné. Proto jsme zřídili centrální stanoviště kontejnerů. Na jednom dostupném místě máme všechno najednou a lidé tam chodí,“ popisuje systém třídění odpadů starosta Čenkovic Josef Dostálek a doplňuje, jak s loňským vítězstvím obec naložila. „Bylo to komorní. Perník, který jsme vyhráli, jsme rozkrájeli na kostičky, zabalili jsme ho a dali do místního obchodu k dispozici občanům, aby ochutnali pardubický perník. Byli z toho opravdu nadšení. Ale žádná velká oslava nebyla. A finanční odměnu jsme použili na nákup další nádoby na odpad a na pokrytí svozů, abychom nemuseli zvyšovat poplatek.“
Naopak úspěšným nováčkem při vyhlašování těch nejúspěšnějších byl z logiky věci nový držitel titulu Skokan roku. Tím se v sedmnáctém ročníku soutěže stala obec Dobříkov. Tam možná okoukali přístup k třídění odpadů z nedaleké Chocně.
ELEKTROWIN A ASEKOL
Součástí slavnostního vyhlášení výsledků Perníkové popelnice je tradičně i ocenění těch nejúspěšnějších v soutěžích kolektivních systémů ELEKTROWIN a ASEKOL. I v těchto případech jde o třídění odpadů. U ELEKTROWINu je to zpětný odběr velkých a malých elektrozařízení, zařízení pro tepelnou výměnu a malé telekomunikační či IT přístroje. U ASEKOLu se pak jedná o drobné elektro, spotřební elektroniku, hračky a lékařské přístroje a další elektroniku.
V rámci kolektivního systému ELEKTROWIN se jako klíčový ukazatel pro stanovení pořadí nejlepších hodnotí ve všech kategoriích největší procentuální nárůst vytříděného odpadu. V kategorii do dvou tisíc obyvatel je tady vítězem obec Lubná, tisícové sídlo nedaleko Litomyšle. V kategorii do pěti tisíc obyvatel bylo nejúspěšnější Horní Jelení a mezi největšími sídly vyhrála Moravská Třebová.
Stejné velikostní kategorie vyhlašuje i kolektivní systém ASEKOL, u kterého metu nejvyšší vybojovaly mezi nejmenšími obcemi Moravany. Vítězem prostřední velikostní kategorie se stalo Jablonné nad Orlicí a z velkých měst byla nejúspěšnější Přelouč. ASEKOL ale vyhlašuje ještě jednu cenu, a to speciální odměnu pro obec či město, které zaznamená nejvyšší výtěžnost prostřednictvím červených stacionárních kontejnerů. Tentokrát si tuto cenu odnesla obec Lichkov ležící na Orlickoústecku nedaleko Králík.