Den dopravy 2018: pocta aviatikovi, Masaryk i módní přehlídka
- 18. května 2018,
- 18:00,
- Ostatní města,
- David Záruba
Pardubice – V neděli to bude 135 let, co se v Pardubicích narodil jeden z největších průkopníků letectví Jan Kašpar. Zároveň také uplynulo 107 let od jeho legendárního přeletu mezi Pardubicemi a Prahou. K poctě slavného pardubického rodáka byl letos uzpůsoben program tradiční akce Den dopravy 2018. Ta zároveň připomněla také 100 let od vzniku samostatného československého státu.
Den dopravy zakončilo setkání u Kašparovy sochy
Den dopravy a oslavu Jana Kašpara zakončilo setkání a doprovodný program na Třídě Míru u aviatikovy sochy. Příchozím zazpíval Ivo "Elvis" Fišer, soutěžilo se v hodu papírovými vlaštovkami o vstupenky na aviatickou pouť a zástupci Společnosti Jana Kašpara předali městu Pardubice výtěžek ze sbírky právě na již stojící sochu. Město ji totiž postavilo na své náklady a vybranou částku, více než sto tisíc korun, použijí na její údržbu.
Závěr celého dne obstarala lahůdka pro oči mužů i žen, a sice módní přehlídka (čas na videu 1:00:50) ve stylu první republiky, respektive Lídy Baarové. Předváděné modely totiž nosili herci tohoto úspěšného filmu.
Setkání na Třídě Míru s módní přehlídkou:
100 let od vzniku samostatného státu. Vzpomínka na T. G. Masaryka
Letos si po celé zemi připomínáme také tzv. osmičkové roky a tím nejdůležitějším je samozřejmě rok 1918, kdy vznikl samostatný československý stát. Zásadně se na tom podílel Tomáš Garrigue Masaryk. Zajímavé je jeho spojení s Pardubicemi…
„V roce 1906 pořádal Masaryk překvapivě v Pardubicích zakládající sjezd své nové politické strany, kterou nazval Česká strana pokroková. Je to podivuhodné proto, že v Pardubicích měl řadu odpůrců a dva roky předtím ho dokonce na nádraží museli doprovázet policisté. On se projevil jako provokatér a k tomu sjezdu si vybral právě Pardubice,” vyprávěl historik Jiří Kotyk.
Vzpomínání na Masaryka v Pardubicích můžete zhlédnout zde:
Uctění památky Jana Kašpara
Den dopravy 2018 v Pardubicích odstartoval v pátek dopoledne na městském hřbitově u hrobky Jana Kašpara. Přesně v 10.00 hodin nad místem proletěly armádní stíhačky a následně zazněla státní hymna. Pietní akt pokračoval proslovy hostů o velkém přínosu Jana Kašpara nejen pro město Pardubice.
„Je mi velkou ctí, že vás tady mohu přivítat, a jsem rád, že se z tohoto aktu stává pravidelná záležitost,” řekl na úvod Jiří Kotyk, historik a předseda Společnosti Jana Kašpara, a následně povyprávěl o jednom méně známém faktu z aviatikova života. „Nacházíme se v takzvaném osmičkovém roku, a tak stojí za připomenutí, že právě Kašpar byl v roce 1918 po vzniku samostatného československého státu pověřen řízením vzniku pardubického letiště. Tehdy bohužel projekt nebyl z finančních důvodů dotažen do konce.”
Kruh se ale nakonec přece jen uzavřel a pardubické letiště v současnosti nese Kašparovo jméno, což těší i zástupce města Pardubice, kteří jsou na svého rodáka náležitě hrdí. „Jsem velice rád, že se na tohoto výrazného rodáka města nezapomíná, za což musíme poděkovat především občanským iniciativám, které se výročím věnují. Kašpar by určitě rád viděl, že létání je v této době běžnou součástí našich životů. Přál bych Pardubicím ještě více podobných osobností,” uvedl 1. náměstek primátora Jiří Rozinek.
Pietní akt na pardubickém hřbitově jsme sledovali živě:
Foto: Miloš Spáčil