Seč je králem. Choceň ke Křišťálové popelnici přidala i tu Perníkovou

  • 22. září 2021,
  • 20:53,
  • Pardubice,
  • Redakce

Už počtrnácté usilovaly obce v Pardubickém kraji o prestižní Perníkovou popelnici, tedy ocenění obcí a měst, jejichž obyvatelé nejefektivněji třídí odpad. Tentokrát se v soutěži vyhlašované Autorizovanou obalovou společností EKO-KOM, a. s., a Pardubickým krajem hodnotil uplynulý rok 2020. A v něm dominovala řada úspěšných obcí z předchozích let. Občané Chocně navíc dokázali ovládnout nejenom regionální žebříček, na letošní konferenci Odpady a obce si město převzalo Křišťálovou popelnici za celorepublikové vítězství.

Reklama

Ani letos nedovolila epidemická opatření vyhlásit nejlépe třídící obce a města v tradičním jarním termínu, pro stylové perníkové popelnice si tak zástupci samospráv přijeli do Pardubic až první podzimní den. „Na ocenění si museli kvůli známým okolnostem počkat o něco déle, důležité ale je, že příležitost poděkovat jim, přece jenom máme,“ uvedl radní Pardubického kraje zodpovědný za venkov, životní prostředí a zemědělství Miroslav Krčil. „Velmi mě těší, jak jsou v oblasti třídění odpadů naše obce aktivní a úspěšné. Dobrým příkladem je Choceň, která uspěla i v celorepublikovém srovnání a předčila všechny ostatní.“

Skutečnost, že Pardubický kraj se v rámci třídění odpadů rozhodně nemá za co stydět, potvrzuje i regionální manažer společnosti EKO-KOM Stanislav Dokoupil. „Nejen na množství vytříděného odpadu, ale také na tradičních tahounech naší soutěže, je patrné, že separace odpadů je pro obyvatele regionu něčím, co automaticky patří k jejich životu,“ říká Dokoupil.

Stejně jako ty předchozí byl i čtrnáctý ročník soutěže vyhlášený pro tři kategorie, podle velikosti obcí a měst. O perníkovou popelnici a finanční odměnu soutěžily obce do tří set obyvatel, střední obce do dvou tisíc obyvatel a města nad dva tisíce obyvatel. O tom, kdo se jak umístí, rozhoduje celá řada parametrů.

Hlavním kritériem pro hodnocení bylo množství vytříděného odpadu (papír, plasty, sklo, a kovy) na osobu a rok pro každou komoditu samostatně = každá obec získala body odpovídající pořadí, na kterém se umístila po srovnání výtěžností v jednotlivých komoditách. Součtem dílčích bodů za všechny komodity bylo stanoveno základní bodové ohodnocení.

„Body navíc“ získaly obce a města, která splňovala další kritéria, jako je oddělený sběr čirého skla, sběr nápojových kartonů, za minimální dosaženou hustotu sběrné sítě, apod. Podrobná pravidla soutěže jsou zveřejněna na webových stránkách www.ekontejnery.cz.

KATEGORIE OBCÍ DO 300 OBYVATEL

Stejně jako v loňském roce pomyslný bronz v kategorii nejmenších obcí získala obec Žlebské Chvalovice, vesnička se zhruba sto třiceti obyvateli ležící na rozhraní Železných hor a Polabí. Na druhém místě skončila malá obec Holotín, ve které na Přeloučsku žije třiašedesát obyvatel. Na stupínek nejvyšší se pak po roční pauze, kdy skončila druhá, vrátila obec Neratov. Ta je tradičním úspěšným účastníkem soutěže a její výsledky ukazují, že třídění odpadů tady mají občané doslova v malíku.

KATEGORIE OBCÍ OD 301 DO 2 000 OBYVATEL

S nedalekým Holotínem může společně oslavit úspěch v soutěži o Perníkovou popelnici obec Jankovice. Tři stovky jejích obyvatel se mohou radovat ze třetího místa v kategorii středních sídel. To uvolnil jeho loňský držitel, který se posunul na druhou příčku – obec Slepotice. Necelých pět set obyvatel obce ležící na jihovýchodě pardubického okresu se v třídění zlepšilo, na první místo to ale zatím nestačilo. To si bezpečně pohlídalo rekreační město Seč, které obhájilo loňské i předloňské vítězství v této kategorii. „Město Seč je na stupních vítězů už poněkolikáté,“ připomněl starosta Seče Marcel Vojtěch a dodal: „Jsme jedna z největších rekreačních oblastí kraje a s odpady máme ohromné náklady. A skutečnost, že jsme úspěšní v soutěži, je pomyslná třešnička na dortu. Musím totiž poděkovat našim občanům, rekreantům, technickým službám, kteří se snaží tento cíp Železnohorska dělat krásný i tím, že tu nemáme odpady a je tu čisto.“

KATEGORIE OBCÍ NAD 2 000 OBYVATEL

Oproti předchozímu roku si trošku pohoršila Moravská Třebová, která loni skončila na druhém místě, pro její obyvatele určitě ale zklamáním nebude ani letošní pomyslná bronzová medaile. Druhé místo v této kategorii si tentokrát důsledným tříděním vysloužilo šestitisícové město ve východní části pardubického okresu – Holice. Ani těm ale nedal žádnou šanci vítěz nejen kategorie, ale také celorepublikové soutěže a tedy i Křišťálové popelnice, město Choceň. „Jsme hrozně rádi, je to velká zpětná vazba vůči našim občanům, všem lidem, kteří se podíleli na úsilí o lepší třídění,“ neskrýval nadšení nad skvělým výsledkem města v celorepublikovém srovnání starosta Jan Ropek.

ABSOLUTNÍ VÍTĚZ A SKOKAN ROKU

Soutěž O perníkovou popelnici nevyhlašuje jen vítěze jednotlivých kategorií, ale také Absolutního vítěze. Tím se za rok 2020 stala nejúspěšnější obec střední kategorie, tedy město Seč. To je pravidelně v čele žebříčku nejlépe třídících obcí. Jeho starosta prozradil recept, který je základem úspěchu. „My jsme tady průkopníky sběrného dvora, myslím si, že ten jsme měli v roce 2001 na okrese Chrudim první. Postupně jsme pak rozšiřovali sběrná místa a zaměřovali jsme se na to, aby měl občan co nejkratší cestu ke sběrným nádobám na tříděný odpad,“ vysvětlil starosta Marcel Vojtěch. „Musím taky zmínit účinnou osvětu ve škole, díky které pak děti nutí rodiče, aby odpad třídili. Myslím, že děti jsou určitou zárukou toho, že se bude třídit a obce budou čisté.“

Ocenění se dostalo i obci Rozhraní, která nefigurovala na žádném z předních míst. Její obyvatelé se však v meziročním srovnání nejvíc zlepšili v třídění odpadů a tak se Rozhraní stalo Skokanem roku.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy Pardubicko

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu