Nezipujete? Hrozí vám pokuta!

Zipování. Pro mnoho řidičů stále noční můra silničního provozu. Jedni se okamžitě, co spatří překážku, snaží vecpat do kolony ve vedlejším pruhu, druzí zase před sebe nechtějí nikoho pustit. Výsledkem jsou často nechápavé pohledy i nadávky. Tak jak je to správně?


Reklama

Zákon č. 361/2000 Sb., o silničním provozu, § 12 říká: Při souběžné jízdě umožní řidiči vozidel jedoucích v průběžném pruhu řidičům vozidel do tohoto pruhu přejíždějících z pruhu, který přestal být průběžným, vjet tak, aby se vozidla jedoucí v průběžném pruhu a vozidla do něho přejíždějící mohla řadit střídavě po jednom do jízdního proudu průběžného pruhu."

Zipování má dva důležité momenty. Řidiči, kteří vidí ve svém pruhu překážku, by měli dojet co nejblíže k ní a až pak se zařadit do vedlejšího průběžného pruhu. A řidiči, kteří jedou právě v tom vedlejším průběžném pruhu, by měli auta z vedlejšího pruhu střídavě pouštět mezi sebe.

„Střídavé zařazování, takzvaný zip, se využívá zejména při opravách na dálnicích, při údržbě a někdy i ve městech při stavebních pracech nebo při různých uzavírkách, kde je to dané místní úpravou," říká Pavel Hajdů z odboru dopravy PČR Pardubického kraje.

Řada řidičů se však se zipováním stále neztotožňuje, a ačkoliv je dodržování tohoto předpisu součástí dopravní výchovy v autoškolách, někteří účastníci siničního provozu ani neví, co slovo zipování znamená (anketa ve videu). „Zipování je také o ohleduplnosti. My to teda máme dané zákonem, ale je to obyčejná lidská slušnost," upozorňuje Otakar Švec, krajský koordinátor BESIP. V případě, že byste chtěli zejména v hustém provozu zipování obejít, hrozí vám pokuta až do výše dvou tisíc korun.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy Pardubicko

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu