Výroba elektrokol v Úpici je pro nás velkou výzvou

Už 27 let. Mezi nejstarší a nejvýznamnější cyklistické velkoobchody v České republice patří úpická firma BP Lumen, která je zároveň výrobcem jízdních kol a elektrokol značky Apache. „Vloni jsme zaznamenali meziroční nárůst prodejů o 30 procent a letos očekáváme navýšení ještě výrazně vyšší,“ říká výkonný ředitel a produktový manažer Lukáš Bárta, který nyní shání nové spolupracovníky snad do všech úseků ve firmě.

Reklama

Jaro se pomalu blíží a za pár týdnů se tak naplno rozjede nová cyklistická sezona. Co od ní očekáváte?

Na novou sezónu se vždy těšíme s velkým očekáváním a ne jinak tomu bude i letos. Náš hlavní sortiment tvoří elektrokola, která každoročně stoupají na popularitě, a s tím souvisí i zvyšující se zájem o naši značku Apache.

Dá se říct, že patříte mezi průkopníky elektrocyklistiky u nás. Jakým vývojem si prošla vaše firma?

Firma BP Lumen je tu už 27 let. V roce 1991 jí založil můj otec Pavel Bárta s kolegou Vláďou Pitašem a spoluvlastní jí do dnes. Firma postupně rostla, rozšiřovala své aktivity i prostory, ve kterých působí až do dnešní podoby, kdy patří mezi nejvýznamnější firmy v oboru. Vše začalo tím, že táta opravoval kola doma ve sklepě (to bylo ještě před revolucí), pak jsme otevřeli malý obchod, pak velkoobchod, začali jsme dovážet díly ze zahraničí. V roce 2001 jsme si vymysleli vlastní značku Apache a o pár let později jsme jako jedni z prvních v Čechách začali s prodejem elektrokol. Značka Apache je dnes lídrem tuzemského trhu a začíná se jí dařit i v zahraničí. V loňském roce jsme zahájili i vlastní výrobu elektrokol přímo v Úpici a v tomto směru máme do budoucna velké plány.

Co vás vedlo k tomu začít si elektrokola vyrábět svépomocí a jak jste to dělali dosud?

Do loňského roku jsme kola a elektrokola pouze vymýšleli a designovali a jejich výrobu zadávali externím montážním firmám v Čechách a v Asii. Vlastní výrobu bereme jako velkou výzvu a jako další zásadní krok ve vývoji naší firmy. Má to i ekonomické důvody. Zároveň můžeme lépe kontrolovat výstupní kvalitu a flexibilněji reagovat na požadavky trhu. Aniž bychom s tím na začátku počítali, tak dnes je na stole Evropské komise návrh na uvalení antidumpingového cla na dovoz elektrokol z Číny, která je největším zdrojem elektrokol pro evropský trh. A to je do jisté míry voda na náš mlýn. Jednak jsme připraveni vyrábět si vše sami a mít tak konkurenční výhodu a zároveň už se na nás obracejí i jiné značky z různých zemí EU, které řeší, jak svá elektrokola vyrobit tady v Evropě.

Aktuálně sháníte do vašeho týmu nové parťáky. O koho konkrétně máte zájem?

Nové spolupracovníky potřebujeme snad do všech úseků. Produkt manažery a techniky, kteří budou pracovat na vývoji nových kol a elektrokol pro nás i naše zahraniční zákazníky, obchodní manažery pro český i evropský trh, lidi do marketingového týmu, ale také třeba mzdovou účetní nebo personalistu. A samozřejmě i dost lidí do výroby a skladů.

Čím byste případné zájemce nalákali na práci u vás?

Co se týká práce v produktovém, obchodním a marketingovém týmu, tak je to určitě velká pestrost vykonávaných činností a takřka nekonečný prostor pro seberealizaci, kreativitu a inovace. Kromě samotné výroby máme v hlavách a po šuplíkách mnoho projektů, které čekají na správnou chvíli a správné lidi.

A v samotné výrobě?

Hlavně pro Úpičáky je práce zajímavá tím, že je v místě bydliště, protože v Úpici tolik pracovních příležitostí není. Dalším plusem je jednosměnný provoz a nezanedbatelným aspektem je i to, že se jedná o práci v čistém, tichém a teplém prostředí v přátelské atmosféře relativně malého kolektivu. A pak i to, že za odvedenou prací jsou vidět konkrétní produkty, které někteří i sami denně používají. To, co děláme, nám musí přinášet vyšší smysl než jen výstupy v podobě čísel. Chceme být úspěšní nejen v Čechách, ale i za hranicemi naší země. Snažíme se být společensky odpovědní. Podporujeme některé projekty pro zdravotně postižené, pořádáme závody na kolách pro děti i dospělé anebo realizujeme vlastní projekt Apache mění život, který pomáhá lidem se zdravotním problémem vrátit se zpátky do aktivního života. Ten vyšší smysl, který za naším podnikáním máme, se snažíme přenášet i na naše spolupracovníky.

Pojďme zpět k samotné výrobě. Jak vlastně probíhá taková montáž kola?

Celý proces je rozdělen do několika částí. Na poloautomatické lince se vyplétají kola, která se zároveň obují do plášťů. Na jiném úseku se montují řidítka a připravují rámy. Takto připravené polotovary se smontují do kompletního elektrokola, které putuje k finálnímu seřízení a výstupní kontrole. Každý kus, než se zabalí do přepravního kartonu, je plně funkční a okamžitě pojízdný. Zabalení je pak poslední operací před expedicí.

Je nutné mít k této práci nějaké vlohy?

Pro většinu operací je základním předpokladem manuální zručnost a obratnost. Na pozicích finálního seřízení a výstupní kontroly je pak potřeba už kolům trochu rozumět. Ale technicky zdatný muž či žena se to rychle naučí. Vlastně většina lidí pracujících v naší výrobě předtím přišla s kolem do styku pouze jako uživatel.

Našlo by se ve vašem týmu uplatnění i pro ženy?

Ženy jsou pro práci ve výrobě kol naopak skoro vhodnější než muži, protože jsou obecně šikovnější a pečlivější. V našem současném kolektivu tvoří většinu ženy.

Jaký vztah musí mít váš potencionální zaměstnanec k cyklistice?

Samozřejmě by bylo ideální, aby lidé, kteří u nás pracují, měli vřelý vztah k cyklistice. Ale to rozhodně není podmínka, protože si ho rozhodně časem získají. :-)

Větší firma = větší zodpovědnost. Tohle si uvědomujete?

Když zaměstnáváte lidi, tak jste odpovědný nejen za ně a vlastně i za jejich rodiny. A čím je těch lidí více, tím větší je to odpovědnost. Stejnou odpovědnost ale mají i ti samotní lidé, protože i oni spoluzodpovídají za fungování celé firmy. Když si toto všichni uvědomují a fungují jako dobrý tým, tak je tíha odpovědnosti jedince na jakékoliv pozici výrazně menší a spolupráce se stává radostí. A přesně o toto my usilujeme.

Co dalšího plánujete v nejbližší budoucnosti?

Nyní pracujeme na přípravě kolekce jízdních kol a elektrokol Apache pro sezónu 2019, která by se měla začít vyrábět od podzimu. Rádi bychom se postupně posouvali směrem ke kvalitnějším modelům vyšší třídy. Zároveň jednáme s dalšími výrobci elektrokol o možné výrobě jejich modelů v Úpici. A vedle právě probíhající výroby modelů 2018 se už připravujeme na další výrobní sezónu, která začne na podzim. A to především co se týká rozšíření výrobních prostor a jejich vybavení a rozšíření kolektivu o nové spolupracovníky.

BP LUMEN s. r. o.
Puškinova 546, 542 32 Úpice

info@bplumen.cz

www.bplumen.cz


Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy Trutnovsko

Reklama

PR články

Trutnovské zastavení

Více PR článků
Zavřít reklamu