Reklama

Trutnovské zastavení

  • 7. února 2019,
  • 10:18

Sedím v kavárně Grand Luxury hotelu v Trutnově na náměstí. Je sedmý den roku 2019. Podloubí se líně probouzí do probíhající zimy. Lidé jsou zachumlaní do svých šál, kabátů a čepic. Sem tam je ještě slyšet přání do nového roku. Ale sváteční euforie je už pryč.

Reklama

Sedím a piji kávu vlastní značky, jak tu hrdě říkají číšníci a servírky. Je opravdu jiná, plnější chuti, bez ocásku kyselosti. Kyselost by naznačovala chemicky zpracovanou nekvalitní kávu. Pomyslím si, že dnes je lidem jedno, co pijí. Hlavně, že je to levné a značkové. Vzápětí mě však u vedlejšího stolu vyvede z omylu dvojice starších manželů, jež hovoří s číšníkem.

„Tak dobrou kávu jsme už dlouho nepili...“ číšník se usměje a řekne: „Děkujeme, to jsme rádi, že Vám chutná. A co dortíček?“ „No výborný, takový jsme jedli naposledy před třiceti lety...“ Po této drobné epizodě se přistihnu, jak se usmívám a je mi tak nějak hezky u srdce.

Nespěchám, rozhlížím se kolem sebe, Lidé přichází, posedí si a uvolňují místo dalším. A vše se odehrává beze spěchu. Snad je to zvláštní atmosférou hotelu, jenž připomíná něco z dřívějších dob, kdy člověk snad více žil, nebo alespoň méně spěchal.

Kavárnou linou se bluesové tóny a v člověku to mimoděk navozuje pocit, že všechno bude v pořádku.

Kdo si párkrát zajde do restaurace či kavárny na výborný oběd, večeři nebo kávu, rád se vrací.
Je tam cítit genius loci – duch místa. Vzácnost to v dnešní době v podobných zařízeních.

Dříve lidé vyhledávali taková místa, neboť se tam většinou sešli s jinými pozitivními lidmi. Odcházeli nabiti silou do života a zklidněnou myslí. Na těchto místech se lépe rozhodovalo o životě, i o důležitých pracovních věcech.

Postupně se zájem lidí vytratil. Zapomněli … Ne však nadlouho. Opět se objevují ti, kteří hledají a cení si podobných míst.

Můj zrak pátrá po kavárně a zastavuje se na čtyřech mladících, co spolu živě diskutují. I to je vzácnost, v éře chytrých telefonů, kde se lidé, a hlavně mladí, přestávají bavit a zírají zhypnotizovaně na své displeje.

Po chvíli tři z chlapců odešli a jeden zůstal sedět. Jen tak. Díval se zamyšleně na perokresby postav
z dvacátých let minulého století… Že by zafungoval duch místa i na tohoto mladíka?

Kávu jsem s posledním douškem vychutnal. Vlažná chutnala stejně skvěle jako horká na začátku.
Jó, poctivé kafe, to se pozná.

Vstávám, oblékám se. Číšník přispěchá, neboť nemá právě moc práce, a otevírá mi dveře.

„Těšilo nás, hezký den a přijďte zas...,“ slyším z jeho úst a usměji se.

Určitě přijdu, pomyslím si a vážně uvažuji, jestli mi duch tohoto místa právě neotevřel při odchodu dveře...

* K poslechu i tanci, hraje pro Vás každý pátek od 18.00 hodin Hanička. Retro hudba z vinylových desek pohladí a potěší.

* Pro vegetariány a vegany máme denně chutné pokrmy nezatěžující tělo ani duši.

* V životě se Vám vyplatí pravidelně investovat do svých vztahů. Od 1. února 2019 jsme pro Vás připravili nabídku romantických večeří, denně od 18.00 hodin v krásném prostředí hotelové restaurace.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Trutnovské zastavení

Více PR článků
Zavřít reklamu