Reklama

Škroupův dům už patří kraji, oprava vyjde asi na 20 milionů

Osice – Osický starosta Stanislav Bydžovský dnes předal do rukou zástupců Královéhradeckého kraje klíče od Škroupova domu. Hejtmanství nyní plánuje rozsáhlou rekonstrukci za 20 milionů korun, začít by se mělo do dvou let.

Reklama

„Ze stavu Škroupova domu je mi smutno. Naším cílem je tuto budovu zrekonstruovat a následně využívat pro kulturně-vzdělávací aktivity, včetně spolupráce s obcí Osice a okolními obcemi. Předpoklad je takový, že v roce 2019 bude hotová studie a projektová dokumentace a v roce 2020 by se mohlo začít rekonstruovat,“ řekl radní Václav Řehoř odpovědný za oblast investic a majetku.

Náklady na rekonstrukci se odhadují zhruba na 20 milionů korun. Přesná čísla však dá až studie a projektová dokumentace, kterou si kraj nechá zpracovat. Rekonstrukce začala už alespoň symbolicky. „Kousek od autobusové zastávky jsme nechali instalovat dvě informační tabule, které popisují nejen historii Škroupova domu, ale i život a dílo osického rodáka Františka Škroupa,” doplnil hejtman Jiří Štěpán.

František Jan Škroup

František Jan Škroup se narodil do rodiny osického kantora a skladatele Dominika Josefa Škroupa dne 3. června 1801. Hudební vzdělání dostal od svého otce. V Praze nedokončil studium práv a naplno se začal věnovat hudbě a divadlu. Zkomponoval například první českou operu Dráteník na libreto J. K. Chmelenského. Opera byla poprvé provedena s velkým úspěchem ve Stavovském divadle 2. února 1826.

Osický rodák se v roce 1827 stal kapelníkem Stavovského divadla a s orchestrem nacvičil mnoho klasických oper. Sám skládal řadu předeher i scénických hudeb, písní a sborů. Jednou z písní byla i Kde domov můj, která poprvé zazněla ve hře Josefa Kajetána Tyla Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka. Píseň rychle zlidověla a v roce 1918 byla uzákoněna jako státní hymna.

Škroupův dům v Osicích byl postaven jako hold významnému skladateli a osickému rodákovi v roce 1928 u příležitosti desetiletého výročí vzniku samostatného Československa. Tehdejší vedení obce poskytlo pozemek, peníze na stavbu pocházely ze sbírky občanů. Stavbu po soutěži převzal do vedení Čeněk Puhlovský z Praskačky za celkovou částku 216 000 korun. První základy byly položeny již v polovině března 1928.

Foto: Královéhradecký kraj

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy Hradecko

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu